14

5 nietypowych świąt związanych ze spaniem i nie tylko ;)

1. Światowy Dzień Snu

World Sleep Day, czyli właśnie Światowy Dzień Snu obchodzony jest od 2008 roku w piątki przed równonocną wiosenną i jest świętem ruchomym. Organizowany jest przez Światowe Stowarzyszenie Medycyny Snu, a jego celem jest zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat roli snu w życiu, a także zaburzeń snu i metod ich zapobiegania. Tegoroczny Dzień Snu obchodzony był już po raz dwunasty i przypadł na 15 marca. W 2019 roku świętowaliśmy pod hasłem ‘Healthy Sleep, Healthy Aging’, czyli ‘Zdrowy sen, zdrowe starzenie się’.

Kolejne święto snu odbędzie się 13 marca 2020 roku.

2. Dzień Walki z Chrapaniem

Chrapanie to przypadłość uciążliwa i dla chrapiącego i dla jego otoczenia. Z badań wynika, że chrapie co dziesiąta osoba, z czego 80% stanowią mężczyźni. Chrapanie zwykle jest niegroźne i przytrafia się sporadycznie, ale może być też objawem poważniejszych dolegliwości. Jeżeli problem dotyczy bezpośrednio Ciebie, lub Twoich bliskich odsyłamy do naszego artykułu Wokół chrapania. Czy jest na nie sposób?’, w którym wyjaśniamy skąd się bierze ta przypadłość i kiedy należy się zacząć martwić, a także przedstawiamy 7 sposobów, które pomogą zmniejszyć tą krępującą dolegliwość.

Dzień Walki z Chrapaniem obchodzimy co roku 15 marca.

3. Światowy dzień drzemki w pracy – nasz ulubiony dzień 😉

Nie jesteśmy w stanie koncentrować się w 100% przez cały czas. To, że w ciągu dnia dopada nas okresowa senność idąca w parze ze sporym spadkiem energii jest dość oczywiste i naturalne. Dzień Drzemki w Pracy zapoczątkowany został w USA kilka lat temu. W wielu krajach zachodnich pracodawcy wręcz zachęcają do ucięcia sobie drzemki w czasie przerwy na lunch. Badania dowodzą, że nawet kilku, kilkunasto- minutowa drzemka niesie za sobą niepodważalne korzyści w postaci poprawy koncentracji, wydajności i pamięci. U nas niestety drzemki nie są zbyt popularne, zwłaszcza te w pracy – pozostaje nam kawa.

Światowy Dzień Drzemki w Pracy obchodzony jest 12 kwietnia.

4. Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki

Walkę na poduszki z dzieciństwa kojarzy chyba…. KAŻDY! 🙂 22 marca 2008 roku w 35 miastach odbył się pierwszy Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki, a w kolejnych latach do wydarzeniach przyłączały się kolejne miasta. Obecnie coroczną bitwę na poduszki urządza każde duże miasto. Nadchodzące wydarzenia można śledzić pod adresem: http://pillowfightday.com. Międzynarodowy Dzień Walki na Poduszki jest świętem ruchomym i w tym roku przypadł 6 kwietnia. Dokładna data poduszkowej wojny w 2020 roku nie jest jeszcze znana.

5. Dzień Spania w Miejscach Publicznych

Nie wiadomo kto jest pomysłodawcą świętowania drzemek w miejscach publicznych. Od kilku lat wspólne celebrowanie spania w miejscach publicznych odbywa się na zasadzie facebook’owych wydarzeń – ktoś ogłasza wydarzenie, inni biorą poduszki i wybierają się na wspólne leżakowanie. Jakby na to spojrzeć z innej perspektywy to miłośników tego święta można spotkać na co dzień – drzemiących w autobusie czy tramwaju, na ławce, a nawet na salach wykładowych czy w poczekalniach.

Dzień Spania w Miejscach Publicznych obchodzimy 26 lutego.

O nas:

REST to wypadkowa chęci, pracy, rozmów, badań i dwudziestu lat doświadczenia rodzinnej firmy PUR, która jak nikt inny zna poduszkowe potrzeby. Wierzymy, że każdy zasługuje na lepszy sen. Rozgość się u nas i po prostu odpocznij.

Nasze poduszki