5 Sennych rekordów prosto z Księgi Rekordów Guinessa
1. Najdłuższy sen
Marzenia senne występują w fazie REM, która standardowo trwa około 20 minut. Najdłuższa zarejestrowana faza REM wynosi 3 godziny i 8 minut. Tyle właśnie śnił 29 kwietnia 1994 roku David Powell w Puget Sound Sleep Disorder Center w Seattle, Washington, USA. Ciekawe o czym tak długo śnił David? Pomysły? Piszcie w komentarzach 🙂
2. Najgłośniejsze chrapanie
93 dBA. Właśnie tyle wynosił najgłośniejszy odgłos chrapania, który wydał z siebie Kåre Walkert ze Szwecji podczas snu w Örebro Regional Hospital 24 maja 1993 roku. Pan Walkert cierpiał na bezdech senny i w trakcie „zapisywania się w księdze rekordów” miał 44 lata. 93 decybele to… tylko nieco mniej niż motocykl bez tłumika (około 100dBA)! Aż ciężko w to uwierzyć…
3. Najkrótszy sen
Był najdłuższy sen, teraz pora na najkrótszy. Sleep Research Centre, Haifa, Israel zarejestrowało fazę REM trwającą 0 (słownie ZERO). Badanie przeprowadzane było na 33 letnim mężczyźnie, którego mózg był uszkodzony po wybuchu pocisku artyleryjskiego.
4. Pierwszy sen w kosmosie
Zdobywcą tytułu pierwszego człowieka, który spał w kosmosie jest Gherman Titov (Rosja), który został wysłany na swoją wyprawę 6 sierpnia 1961 roku na pokładzie statku kosmicznego Vostok 2. Rekord padł podczas lotu trwającego 25 godzin. Kiedy pan Titov obudził się po przespaniu jednej orbity zorientował się, że jego ręce lewitują przed nim, co stanowiło bezpośrednie zagrożenie dla układu sterowania statkiem. Mężczyzna zabezpieczył więc je pasem i powrócił do sennych czynności. Jak później mówił – spał jak niemowlę.
5. Najdłuższy czas bez snu
Najdłuższy czas bez snu osiągnął w 1964 roku 17-letni Randy Gardner, o którym wspominaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Przypominamy: Randy pozostał wtedy bez snu przez 264h (11dni). Ostatniego dnia jego koncentracja była już wyraźnie słabsza, a zdolności umysłowe znacznie zmniejszone. Nastolatek nie przeszedł „testu siódemek” – poproszony o odejmowanie od 100 cyfrę 7 zatrzymał się przy 65 i nie potrafił przypomnieć sobie, co powinien robić.