Black Friday i Cyber Monday czyli promocyjne szaleństwo

Black Friday, w Polsce znany również pod nazwą Czarny Piątek, przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. Historia tej zakupowej tradycji sięga drugiej połowy XIX wieku i jest ściśle związana ze Świętem Dziękczynienia, ustanowionym przez prezydenta Abrahama Lincolna, które obecnie, co roku, przypada na czwarty czwartek listopada.

Kolacja dziękczynna wyprawiana jest na pamiątkę uczty wydanej przez pierwszych kolonizatorów nowej Anglii w 1621 roku na cześć Indian Wampanoag. W dzisiejszych czasach Amerykanie podczas uroczystej kolacji, w trakcie której serwowany jest zgodnie z tradycją indyk, gromadzą się z rodziną i przyjaciółmi i dziękują za wszystkie dobre wydarzenia mijającego roku. Jest to dla nich dzień wolny od pracy.

Dzień po Święcie Dziękczynienia, które w 2018 roku obchodzone będzie 22 listopada, w Stanach Zjednoczonych rozpoczyna się sprzedażowy sezon przedświąteczny. Ten piątek to właśnie Black Friday i w tym roku przypada na 23 listopada. Dlaczego akurat Czarny Piątek? Utarło się, że nazwa przyjęła się pierwotnie w policyjnym oddziale w Filadelfii, gdzie policjanci musieli wiele razy interweniować, żeby uspokoić szalejących zakupowiczów i żeby określić chaos panujący tego dnia na ulicach użyli sformułowania Black Friday.

Black Friday w Polsce

Tradycja przedświątecznych wyprzedaży dotarła jakiś czas temu do Europy, w Polsce natomiast Czarny Piątek funkcjonuje od zaledwie kilku lat, ale… z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Wiele sklepów oferuje tego dnia wyjątkowe promocje, wobec których ciężko pozostać obojętnym. Ubrania, zabawki, elektronika… a to wszystko dostępne po prostu taniej. Minusem może być większe niż na co dzień zatłoczenie w galeriach handlowych i sklepach, ale okazyjne ceny zdecydowanie stanowią rekompensatę, zwłaszcza, że zbliżający się okres przedświąteczny jest czasem poszukiwania prezentów pod choinkę i jednocześnie jest uznawany za najgorętszy okres zakupowy w skali całego roku.

Cyber Monday

Po Czarnym Piątku następuje tak zwany Cyber Poniedziałek. Tu z kolei ukłon w stronę osób kupujących głównie online, ponieważ tego dnia (w tym roku 26 listopada) promocje oferują przede wszystkim sklepy internetowe. To również doskonała okazja dla tych, którzy nie cierpią zatłoczonych sklepów, żeby mogli skorzystać z magicznych ofert przygotowanych przez sieci handlowe i przedsiębiorców.

O nas:

REST to wypadkowa chęci, pracy, rozmów, badań i dwudziestu lat doświadczenia rodzinnej firmy PUR, która jak nikt inny zna poduszkowe potrzeby. Wierzymy, że każdy zasługuje na lepszy sen. Rozgość się u nas i po prostu odpocznij.

Nasze poduszki