Coffee nap, czyli kawa w nieco innym wydaniu.

Picie kawy przed drzemką może dla niektórych wydawać się dość kontrowersyjnym pomysłem. Wydaje się, że dawka kofeiny przed snem to kiepski pomysł, bo przecież kawa ma senności przeciwdziałać i to tak jakby kłóci się z teorią drzemki… A jednak zalety kofeinowej drzemki jako energetycznego kopniaka udowodnione zostały naukowo. Brzmi interesująco, prawda? 🙂

Coffee nap w trzech krokach

Kofeinowa drzemka (inaczej : drzemka kawowa, coffee nap, caffeine nap) to nic innego jak drzemka poprzedzona wypiciem kawy. Dość istotny jednak jest sposób, w jaki to zrobimy. Po pierwsze – powinniśmy tę kawę wypić w miarę szybko– tzn. bez delektowania się i parominutowych przerw między kolejnymi łykami. Najbardziej odpowiednie w tej sytuacji będzie espresso. Po drugie – na drzemkę udajemy się bezpośrednio po spożyciu kofeiny. Po trzecie – drzemka powinna trwać od 15 do maksymalnie 20 minut. Po tym czasie powinniśmy się obudzić, dlatego niezbędne może się okazać nastawienie budzika. Jest to istotny punkt kawowej drzemki, ponieważ mniej więcej po 20-30 minutach przechodzimy w fazę snu głębokiego. Pobudka w trakcie snu wolnofalowego może skutkować uczuciem sennej inercji, czyli dezorientacji (podobne do kaca) po wybudzeniu, a to zupełnie odwrotny efekt niż oczekiwany. Ponadto metabolizm kawy wynosi około 20 minut– po tym czasie kofeina, która z żołądku przeszła do jelita cienkiego jest wchłaniania do krwi i za jej pośrednictwem dociera do mózgu.

Jak działa drzemka kofeinowa?

Caffeine nap działa w oparciu o wpływ kofeiny na adenozynę, czyli substancję powodującą uczucie senności. Kiedy adenozyna przyłączy się do pewnej ilości receptorów w mózgu następuje spowolnienie komórek nerwowych i pojawia się znużenie i zmęczenie. Kofeina stanowi konkurencję dla adenozyny, ponieważ łączy się z tymi samymi receptorami i choć nie powoduje zmniejszenia jej ilości to blokuje jej dalsze działanie. Po zaśnięciu poziom adenozyny zaczyna stopniowo spadać, a więc zwiększa się liczba receptorów, z którymi może połączyć się kofeina. Reasumując – sen nasila pobudzające działanie kawy dając tym samym porządny zastrzyk energii.

Nie musisz nawet spać…

Naukowcy uważają, że samo leżenie z zamkniętymi oczami lub półsen dają niewiele słabsze efekty. Jedno jest pewne – kawa i sen w duecie działają zdecydowanie lepiej niż osobno.

Polecamy obejrzeć również filmik o coffee nap (ang).

O nas:

REST to wypadkowa chęci, pracy, rozmów, badań i dwudziestu lat doświadczenia rodzinnej firmy PUR, która jak nikt inny zna poduszkowe potrzeby. Wierzymy, że każdy zasługuje na lepszy sen. Rozgość się u nas i po prostu odpocznij.

Nasze poduszki