Czym kierować się przy wyborze poduszki? Zakupowy niezbędnik.

Około 1/3 życia. Właśnie tyle czasu przeciętnie spędzamy w łóżku. Całkiem sporo, prawda? Na dodatek niezaprzeczalnym faktem jest, że to jak śpimy dość mocno wpływa na pozostałe 2/3. Źle dobrana poduszka może być przyczyną dolegliwości bólowych, dlatego nie warto pozostawiać wyboru przypadkowi. Przedstawiamy Wam 6 głównych zasad poduszkowych zakupów.

1. Zastanów się jak śpisz

A konkretniej, – w jakiej pozycji. Cechą dobrej poduszki jest zapewnienie właściwego podparcia dla głowy i szyi, co powoduje ułożenie kręgosłupa w pozycji neutralnej (zbliżonej do linii prostej). Wydaje się być logiczne, że w zależności od przyjmowanej podczas snu pozycji, potrzebujemy innej poduszki. Generalizując – osoby śpiące na boku potrzebują poduszki wysokiej, śpiące na brzuchu poduszki dość płaskiej, a śpiące na plecach wypadają gdzieś pomiędzy. Na właściwości podtrzymujące poduszek wpływa jednak nie tylko jej wysokość, ale również rodzaj i gęstość ich wypełnienia.

2. Poznaj materiały

Wypełnienie naturalne czy syntetyczne? Pierze i puch czy włókna poliestrowe? A może mikrowłókno? Przed zakupem poduszki koniecznie poczytaj o dostępnych rodzajach wypełnienia, tak, aby poznać i sprecyzować swoje potrzeby. Wypełnienie naturalne stanowi produkt dość luksusowy – jest sprężyste, ma właściwości termoregulacji i świetnie odprowadza wilgoć. Nie nadaje się jednak dla alergików ze względu na obecność ptasich alergenów. Alternatywą jest wkład z mikrowłókna. Jest to tworzywo elastyczne, dające efekt puchopodobny, a ze względu na niezwykle niską gęstość liniową bardzo dobrze dostosowuje się do krzywizn ciała. Niezaprzeczalnym atutem wypełnienia syntetycznego jest jego hipoalergiczność.

Zwróć uwagę na poszycie poduszki. Jego tekstura powinna być dość szczelna, tak, aby wypełnienie pozostało w środku, a żadne pióra czy włókna nie miały prawa wydostać się na zewnątrz.

3. Zastanów się, kiedy nadchodzi czas na wymianę

Nic nie trwa wiecznie, więc prędzej czy później przychodzi czas na wymianę swojej towarzyszki snu. Myśl, że poduszka będzie służyła nam na całe życie jest niezwykle błędna. Prawidłowa pielęgnacja, może owszem przedłużyć jej świetność i żywot, ale niestety nie uczyni jej nieśmiertelną. (O tym jak dbać o poduszkę, żeby służyła nam lepiej przeczytacie w „Poduszkowym SPA” – klik!). Poduszkę wymieniamy co około 2 lata, ale jeżeli wcześniej straci ona sprężystość i elastyczność, a także jeżeli należysz do osób, które pocą się w trakcie snu powinieneś częściej wybierać się na poduszkowe zakupy.

4. Weź pod uwagę zmieniające się potrzeby

Jeżeli używasz tego samego typu poduszki od lat i dobrze Ci służy – to świetnie, można Tobie pozazdrościć. Zwykle jednak dzieje się niestety tak, że nasza wieloletnia przyjaciółka nagle przestaje być wygodna. Nie da się ukryć – wraz z wiekiem zmienia się nasza waga, stan zdrowia, zmieniają się również nasze potrzeby. Jeżeli Twoja poduszka przestała być dla Ciebie właściwym podparciem, a konkretniej dla Twojej głowy i szyi – czas na coś nowego.

5. Jeżeli możesz – testuj !

Jeżeli jest taka możliwość – połóż się na poduszce i testuj ją, przez co najmniej 10 minut. Być może brzmi to absurdalnie, ale to najlepszy sposób, żeby sprawdzić czy dana poduszka jest dla Ciebie właściwa. Możesz również przetestować poduszkę w domu zanim usuniesz z niej metki i opakowanie, – jeżeli głowa opada, lub jest zbyt wysoko wyginając szyję, lub czujesz jakikolwiek inny dyskomfort to pierwszy sygnał, że to nie jest „ta jedyna” i musisz szukać dalej.

6.Przeczytaj zalecenia producenta

…i zastanów się, czy jesteś w stanie się do nich dostosować. Większość poduszek można prać w standardowej pralce i suszyć w stanie „rozwieszonym”, ale możesz spotkać się z oznaczeniem „dry clean only”, co dla niektórych może być zniechęcające. Twoja poduszka powinna być wyprana, co najmniej 2 razy, a najlepiej około 4 razy w roku. Pozostałych informacji, dotyczących pielęgnacji konkretnej poduszki szukaj u producenta – na metkach, stronie WWW itd.

Wybór poduszki wydaje się banałem. Wydaje się, że jest to czynność, do której nie trzeba przykładać zbyt dużej uwagi. Ale lubimy być wyspani, prawda? A dobra poduszka może nam w tym pomóc. Wszak SEN to zbyt ważna sprawa żeby pozostawiać ją przypadkowi…

O nas:

REST to wypadkowa chęci, pracy, rozmów, badań i dwudziestu lat doświadczenia rodzinnej firmy PUR, która jak nikt inny zna poduszkowe potrzeby. Wierzymy, że każdy zasługuje na lepszy sen. Rozgość się u nas i po prostu odpocznij.

Nasze poduszki