Jaśku, Jasieńku… A dlaczego poduszka ma imię?

Nazwa poduszki „jasiek” to nic innego, jak zdrobnienie imienia Jan. Byłoby prosto, prawda? Ale tak nie jest. Pochodzenie nazwy tej małej kwadratowej poduszki jest nieco bardziej skomplikowane. Jak bardzo? Przekonajmy się.

U źródeł językowych…

Słowo jasiek, jako określenie poduszeczki, ma swój początek w języku turecko – tatarskim i osmańskim, gdzie yastyk oznacza właśnie poduszkę. Póżniej, w XVIII wieku, pożyczyli je sobie i trochę uprościli Białorusini na jásik i Ukraińcy na jásyk.

Kiedy to określenie dotarło do Polski, również zostało nieco zmienione, ponieważ wymowa białoruskiego jásik brzmiała bardzo podobnie do zdrobnienia Jasiek od imienia Jan. I tak właśnie zaczęto nazywać małą poduszkę pod głowę. Początkowo sformułowanie to użytkowane było tylko w języku potocznym, ale z czasem przeniosło się nawet do literatury.

I tak przetrwało do dziś…

A Wy macie swojego ukochanego jaśka?

O nas:

REST to wypadkowa chęci, pracy, rozmów, badań i dwudziestu lat doświadczenia rodzinnej firmy PUR, która jak nikt inny zna poduszkowe potrzeby. Wierzymy, że każdy zasługuje na lepszy sen. Rozgość się u nas i po prostu odpocznij.

Nasze poduszki