Kawa o poranku i nie tylko. Czy warto ją pić?

Wiele osób zaczyna od niej dzień. Przecież nic tak nie smakuje o poranku jak filiżanka kawy… Przerwa w pracy? Czas na kawę. Spotkanie z przyjaciółmi? Kawa. Wizyta rodziny? Znów kawa. Wokół tego aromatycznego napoju krąży jednak wiele mitów. Jedni mówią, że uzależnia, że szkodzi, że jest zła, inni wręcz przeciwnie – traktują jak lekarstwo. A jak jest tak naprawdę? Jak to zwykle bywa fakty leżą gdzieś po środku.

Kawa – co to właściwie jest?

Ziarna kawy uzyskuje się z czerwonych owoców kawowca, czyli krzewu należącego do rodzaju wiecznie zielonych. Pestki owoców są suszone i prażone, w wyniku czego brązowieją. Krzewy kawowca uprawiane są głównie w strefie międzyzwrotnikowej, szczególnie w Afryce i Ameryce Południowej. Kawa pochodzi z Etiopii, a w Europie pojawiła się w XVI wieku.

Na rynku dostępna jest w kilku postaciach:

– kawa palona

– kawa zielona (ziarna niepalone)

– kawa mielona (popularnie zwana sypaną)

– kawa rozpuszczalna (liofilizowana lub suszona przez rozpylanie w gorącym powietrzu).

Kawa z ekspresu jest najzdrowsza

Najmniej zdrowa – przygotowana w sposób turecki, a więc poprzez zagotowywanie ziaren z wodą, a także mielona zalewana wrzątkiem. Dlaczego? Ponieważ długi kontakt gorącej wody z ziarnami kawy powoduje uwalnianie z niej szkodliwych tłuszczów. Kawa przygotowana w ekspresachprzelewowych, ciśnieniowych itp., wyposażonych w filtry pozbawiona jest tłuszczy, mogących negatywnie wpływać na nasze zdrowie, a za to bogata w kwas kawowy będący źródłem przeciwutleniaczy, który eliminuje z naszego organizmu wolne rodniki. A co z kawą rozpuszczalną? Niby powinna być zdrowa, bo powstaje z naparu, w którym nie ma już fusów – w praktyce jednak producenci często dodają do nich konserwanty i aromaty które takie zdrowe już nie są. Warto więc w przypadku kawy rozpuszczalnej dokładnie czytać etykiety.

Zalety picia kawy

Miłośników kawy na pewno ucieszy fakt, że ma ona, poza wyśmienitym smakiem, również liczne walory prozdrowotne. Regularne picie kawy, w umiarkowanej ilości (2-3 filiżanki dziennie) zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz chorobę wieńcową serca. Dodatkowo pobudza, wspomaga pamięć, obniża ryzyko choroby Parkinsona i Alzheimera, a także, dzięki obecności antyoksydantów, w pewnym stopniu chroni nas przed nowotworami. Kawa to coś więcej niż czarna woda, zawiera bowiem sporo cennych składników odżywczych, w tym ryboflawinę, kwas pantotenowy, mangan, potas, magnez i niacynę.

Picie kawy uszczęśliwia. Udowodniono, że picie kawy zmniejsza ryzyko depresji, ponieważ wpływa na podniesienie poziomu serotoniny i dopaminy– substancji odpowiedzialnych za dobry nastrój. Ponadto zapach kawy ma właściwości terapeutyczne i wpływa na redukcję poziomu stresu.

Kawa wspomaga odchudzanie, przyspiesza metabolizm, wpływa na zwiększenie wydolności fizycznej organizmu. Polepsza perystaltykę jelit wpływając na regulację wypróżnień, a także, co ciekawe, ogranicza rozwój próchnicy.

Znane jest również zastosowanie kawy w przemyśle kosmetycznym, głównie w preparatach do pielęgnacji ciała, ponieważ poprawia ona krążenie, korzystnie wpływa na wygląd skóry i redukuje cellulit. Szczególnie cenione są naturalne peelingi na bazie kawy, a przepis na ich samodzielne wykonanie z łatwością można znaleźć w internecie.

Kawa zwiększa skuteczność środków przeciwbólowych. Najpopularniejsze jest połączenie paracetamolu z kofeiną, które można znaleźć w popularnym preparacie typu „Extra”. Kofeina wzmacnia działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe paracetamolu, a dodatkowo pobudza, dzięki czemu poprawia samopoczucie.

Wady picia kawy

Nadmierne spożycie kawy zwiększa uczucie niepokoju, nerwowości i rozdrażnienia. Ze względu na swoje pobudzające właściwości może, ale nie musi, powodować problemy z zaśnięciem. Dodatkowo kawa uzależnia, choć w niewielkim stopniu. Udowodniono, że nieprzyjemne skutki odstawienia kawy u osób regularnie spożywających niekoniecznie muszą wystąpić, a jeśli wystąpią to zwykle są krótkotrwałe.

Gotowana kawa (parzona po turecku) może podnosić poziom cholesterolu, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

Podobnie jak herbata, kawa prowadzi do powstawania żółtych przebarwień na zębach. Ponadto nadużywanie kawy może prowadzić do wypłukiwania magnezu.

Fusy i powstały z nich napar mogą podrażniać żołądek, z tego względu kawa nie jest zalecana osobom cierpiącym na chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy. Powinny na nią uważać również osoby chorujące na nadciśnienie, ponieważ podnosi ciśnienie krwi.

To pić czy nie pić? Oto jest pytanie…

Jak we wszystkim zalecany jest umiar. Nadużywanie kawy może być bardzo niekorzystne dla zdrowia, a z drugiej strony spożywanie jej w granicach rozsądku ma wiele udowodnionych zalet. Jak zapewne zauważyliście większość wad picia kawy dotyczy tak naprawdę jej nadużywania. Tak więc pijmy kawę z głową. Bo przecież poranek bez kawy – ciężko to sobie wyobrazić… przecież filiżanka kawy o poranku to idealny sposób na rozpoczęcie nowego dnia 🙂

O nas:

REST to wypadkowa chęci, pracy, rozmów, badań i dwudziestu lat doświadczenia rodzinnej firmy PUR, która jak nikt inny zna poduszkowe potrzeby. Wierzymy, że każdy zasługuje na lepszy sen. Rozgość się u nas i po prostu odpocznij.

Nasze poduszki